Search

پدل بورد یک تفریح و یا ورزش آبی است که به آن موج‌سواری با پارو نیز می‌گویند. در این تفریح، موج‌سوار بر روی یک صفحه بزرگ ایستاده و از پارو برای حرکت در آب استفاده می‌کند. اکثر مناطق ساحلی و دریاچه‌های ایران، پدل بورد را جزء تفریحات جذاب خود قرار داده‌اند. انجام حرکات جالب و افزودن به سرعت حرکت خود هم در روی پدل بورد امکان‌پذیر است. در ادامه به معرفی این‌که پدل بورد چیست و ویژگی‌های آن از سایت مسترتیکت می‌پردازیم.

ویژگی‌های پدل بورد

پدل بورد از یک صفحه و یا قایقی تشکیل شده است که فرد می‌تواند روی آن به شکل ایستاده و یا نشسته قرار بگیرد؛ همچنین با پاروی مخصوص آن شروع به پارو زدن کند تا بتواند در روی آب به حرکت دربیاید.

جنس صفحه مخصوص آن اکثراً PVC بوده ولی می‌تواند به‌صورت چوب، فایبرگلاس و یا فایبرکربن نیز باشد. می‌شود از این تفریح آبی به‌صورت دونفره، مانند مادر وکودک یا پدر وکودک استفاده کرد؛ یعنی کودک در جلوی بورد به شکل نشسته قرار گیرد تا تعادل صفحه بورد حفظ شود. این ورزش آبی برای بانوان هم محدودیتی ندارد. قبل‌از حرکت در روی آب، آموزش‌های لازم توسط کلوپ‌های تفریحی به افراد داده می‌شود و نیازی به یادگیری آن از قبل ندارید.

بعضی از پدل بوردها از موادی ساخته شده‌اند که انعطاف‌پذیری بالایی را داشته و این امکان را به شما می‌دهند که حرکات مختلفی را در روی آب انجام دهید و از تجربه شگفت‌انگیز این تفریح لذت ببرید.

از ویژگی‌های دیگر آن این است که پدل بورد صفحه بورد مقاومی داشته و دربرابر آب، نورخورشید، ضربه و آب‌شور محکم است؛ پس نیازی نیست که نگران این موارد باشید. با پدل بورد می‌توانید از تماشای منظره زیبا و آرامش‌بخش دریا غرق خوشی شوید. احتمالاً با توضیحات بالا به خوبی متوجه شده‌اید که پدل بورد چیست و چه نوع تفریحی است.

انواع و اجزای پدل بورد

پدل بوردها در دو نوع بادی و ساده وجود دارند. پدل بوردهای بادی با پیشرفت تکنولوژی، از حدود سال ۲۰۱۰ میلادی مورد توجه قرار گرفته‌اند و بیش‌تر از مدل دیگر در دسترس هستند. آن‌ها شامل بدنه اصلی، تلمبه باد کردن و پاروی انفرادی قابل تا شدن هستند.

طول بورد در پدل بورد، تاثیر زیادی بر راحتی استفاده و سرعت آن‌ها دارد. انتخاب بوردهای بزرگ‌تر بسیار راحت‌تر هستند اما سرعت کم‌تری را دارند. افراد مبتدی معمولاً بوردهای بزرگ‌تری را انتخاب می‌کنند، درحالی که حرفه‌ای‌ترها به دنبال بوردهای کوچک و سریع‌تر هستند.

اجزای تشکیل دهنده پدل بورد

اجرای تشکیل دهنده پدل بورد، بسیار ساده هستند. آن‌ها عبارتند از:

تخته‌ای از جنس‌های متفاوت که جزء اجزای اصلی این تفریح به شمار می‌آید.

لیش پدل بورد، یک وسیله ایمنی است که به پاها و اندام‌های پایینی افرادی که از پدل بورد استفاده می‌کنند، متصل می‌شود. این وسیله به‌صورت یک روبان یا بند در پاها یا کفش‌های افراد قرار می‌گیرد. از آن‌جا که افراد امکان دارند در حین استفاده از پدل بورد از بورد سقوط کنند، لیش از دور افتادن بورد و از دست رفتن آن در آب می‌تواند کمک موثری را کند.

به‌طور کلی، استفاده از لیش می‌تواند ایمنی و راحتی کاربران را افزایش داده و از وقوع حوادث ناخواسته جلوگیری کند.

جلیقه نجات هم یک وسیله ضروری برای برقراری امنیت در تفریح پدل بورد است. این جلیقه توسط کلوپ به‌صورت رایگان در اختیار افراد قرار داده می‌شود.

پارویی که از آن برای حرکت کردن و تغییر سرعت استفاده می‌شود.

چرا باید سوار پدل بورد شوید؟

با پدل بورد می‌توانید لحظات خوبی را تجربه کنید. از دلایل دیگر آن‌که باید سوار پدل بورد شوید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حرکت کردن در روی آب به‌صورت ایستاده با استفاده‌ از پدل بورد، موجب هیجان افراد می‌شود.

در این تفریح آبی با مشاهده ماهی‌ها و افق زیبای آب، تجربه‌های جدید و جذابی را کسب خواهید کرد. زیبایی‌های شگفت‌انگیز هنگام پارو زنی، موجب آرامش درونی افراد می‌شود.

پدل بورد نه تنها یک تفریح، بلکه یک ورزش کامل و موثر نیز محسوب می‌شود. این ورزش با درگیرکردن تمامی عضلات بدن درهنگام استفاده، باعث سوخت وساز مداوم بدن می‌شود. بنابراین، می‌توان آن‌را در دسته ورزش‌های هوازی که به تقویت عضلات و افزایش استقامت بدنی کمک می‌کنند، قرار داد.

با توجه به ویژگی تعادلی این تفریح، هماهنگی بین ذهن و جسم درحالتی که روی آب ایستاده و پارو می‌زنید، اتفاق میفتد. پدل بورد علاوه‌بر آرامش، در تقویت تسلط بر قدرت ذهن نیز کمک بسیاری می‌کند.

خدمات و شرایط استفاده از پدل بورد

برای بهره بردن از این تفریح به شرایط خاصی نیاز نیست. تنها لازم است که نکات زیر را بدانید و رعایت کنید:

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله متوجه شده‌اید که پدل بورد چیست. پدل بورد یک تفریح و یا ورزش هیجان‌انگیزی است که همه افراد می‌توانند از آن لذت ببرند. پدل بورد یک تفریح آبی بوده و در اکثر دریا و دریاچه‌های موجود در کشور قابل اجرا است. این تفریح مزایای زیادی را داشته و در تقویت عضلات، حفظ تعادل و هماهنگی ذهن و جسم موثر است. اگر به آن علاقه پیدا کرده‌اید، می‌توانید به راحتی بلیط خود را رزرو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *